Poszukując informacji o wychowaniu szczeniaków natknęłam się na metodę zwaną Magiczną dwunastką Margaret Hughes.
Wykorzystuje ona doznania i doświadczenia w socjalizacji szczeniaka. Rozpoczyna się od 8 tygodnia życia i kończy na 12 tygodniu. Niektóre źródła podają nawet 20 tydzień.
1. Chodzenie po 12 różnych powierzchniach
kafelki, panele, trawa, mokra trawa, kamienie, śnieg, woda, śnieg, piasek, beton, drewno, płytki, parkiet, dywan, stół w gabinecie weterynaryjnym itp.
2. Bawienie się 12 różnymi przedmiotami
piłki, przedmioty metalowe, zabawki wydające dźwięki i piszczącymi, balony, zabawki duże i małe, przedmioty drewniane i o różnych powierzchniach itp.

3. Poznanie 12 różnych miejsc
piwnica, ogród, korytarz w budynku, winda, domy innych osób, boisko szkolne, łąki, lasy, polany, jeziora, przystanki: autobusowe, tramwajowe, metra, stacja kolejowa, przejście podziemne itp.
4. Zapoznanie się i bawienie z 12 różnymi osobami
dziećmi (spoza rodziny), kobietami, kobietami w ciąży, mężczyznami, osobami starszymi, osobami wysokimi, niskimi oraz niepełnosprawnymi (poruszającymi się na wózku, za pomocą kul), osobami w kapeluszach, kapturze, noszącymi zakupy, okularach słonecznych, z parasolem, kijem, a także osobami w kasku itp.

5. Poznanie 12 różnych odgłosów
dzwonka do drzwi, burzy, deszczu, fajerwerków (można włączyć takie dźwięki np. przez yt) pralki, odkurzacza, sprzętu kuchennego, kichnięcia, karetki na sygnale, motocykla, dźwięku telefonu, płaczące dziecko . Bardzo ważne jest obserwowanie szczeniaka, jak się zachowuje w czasie tych odgłosów. Nie chcemy, żeby szczeniak był przestraszony przez te odgłosy. Jeżeli coś wprowadza dyskomfort u szczeniaka nie kontynuujemy narażenia na ten dźwięk.
6. Poznanie 12 szybko poruszających się obiektów
(nie pozwalamy, żeby szczeniak gonił te obiekty!) rowery, hulajnogi, deskorolki, rolki, samochody, motocykle, samochody, biegający ludzie, tramwaje, pociągi, koty itp.
7. Wykonani 12 różnych wyzwań
Wspinanie się, zeskakiwanie, przeskakiwanie, chodzenie po schodach, wchodzenie do kartonowego pudła, bieganie za piłką, przechodzenie przez tunel, pływanie, wchodzenie i wychodzenie z samochodu itp.
8. Trzymanie na 12 sposobów
oglądanie zębów, uszu, przestrzeni międzypalcami, pazurów, unieruchomienie, podniesienie z ziemi, przytulenie itp.

9. Jedzenie 12 różnych pojemników
szklana, ceramiczna, metalowa miska, pudełko, kubek, patelnia, torba papierowa, miska duża, miska mała, łyżka, talerzyk, rekamówka itp.
10. Jedzenie w 12 różnych miejscach
w łazience, w kuchni, na podwórku, w piwnicy, klatce schodowej, w samochodzie, na boisku, itp.
11. Bawienie się z co najmniej 12 różnymi szczeniętami i psami dorosłymi
Psy dorosłe muszą być to psy zrównoważone i tolerujące szczenięta. Warto, żeby spotkanie z osobnikami dorosłymi było zaaranżowane. Polecam gorąco psie przedszkola, jeżeli mowa o socjalizacji ze szczeniakami.

12. Zostać co najmniej 12 razy samemu z dala od rodziny i innych zwierząt na ok. 5-45 minut
Jest to metoda kluczowa, dzięki której prawdopodobnie jesteśmy w stanie wyeliminować rozwinięcie lęku separacyjnego.
Źródła odnośnie „Złotej 12 Margaret Hughes” :
www.podajlape.pl
www.trainthisdog.blogspot.com
www.psipark.pl
Zdjęcia dzięki www.unsplash.com Luiza Sayfullina, David Clode, Daniel Lincoln, Pinho.
Dziękuję za obecność na mojej blogu. Czy wypróbujesz magiczną 12 u swojego szczeniaka? Napisz w komentarzu jakie były efekty.