Szkolenie zwierząt

Szkolenie zwierząt post thumbnail image

Jestem lekarką weterynarii, a nie behawiorystką zwierząt. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym zdarza się, że właściciele zwierząt pytają mnie o porady dotyczące wychowania ich czteronożnych podopiecznych. Odsyłam wówczas do specjalistów, polecam książki, poradniki. Ten artykuł właśnie ma taki charakter- jest zbiorem informacji.

Behawioryści zwierząt

Coraz częściej mamy dostęp do profesjonalnej pomocy w szkoleniach zwierząt towarzyszących. Coraz więcej jest  psich, kocich behawiorystów oraz trenerów. Pojawiają się również szkółki dla zwierząt, przedszkola dla szczeniaków <3
Kierując się wyborem warto sprawdzić  wiarygodność osoby reklamującej się jako psycholog zwierzęcy. Obecnie są kierunki studiów, szkoły podyplomowe, kursy, warsztaty. Osoba, której powierzycie wskazówki w wychowaniu waszego czworonoga powinna mieć odpowiednie wykształcenie, powinna się ciągle rozwijać oraz mieć doświadczenie. Warto również sprawdzić opinie osób, które skorzystały z usług wybranego psychologa.

na zdjęciu widoczny pudel o kolorze łososiowym sierści. Siedzący na chodniku i podający łapę lewą człowiekowi. Pudel ma piękne afro na głowie.
fot. Brooklynn Johnson

Jeżeli nie macie możliwości skorzystania z pomocy zwierzęcego psychologa, mogą was zainteresować inne rozwiązania.

Blogi oraz Vlogi

 Piesologia
blog klik, kanał YouTube klik

Osobiście zaglądam na kanał pani Katarzyny i często w zaleceniach dla moich pacjentów to właśnie jej kanał na YouTube pojawia się jako „zadanie domowe”. Sama jest właścicielką dwóch uroczych wyżłów weimarskich.

John Dog

To polska marka. Sprzedają karmy dla psów, akcesoria dla zwierząt (jestem całkowicie zakochana we wszystkich wzorach ich szelek), zabawki, na yt umieszczają filmiki o tresurze psów klik. Wydali również książkę „Od szczeniaka!”


Inne blogi warte uwagi
Co pies na to klik

to strona prowadzone przez dwie pełne pasji kobiety. Pani Magda jest behawiorystą i trenerem psim. Pani Kasia prowadzi hodowle psów rasy Akita (większości ludzi bardzo dobrze znana rasa po filmie „Mój przyjaciel Hachiko”)


Tell me Hau

Strona prowadzona przez panią Magdę klik. Jest z wykształcenia behawiorystką zwierząt towarzyszących. Jej posty są bardzo merytoryczne, pod każdym postem znajdziecie również bibliografię, przy której posiłkowała się pisząc post.

Książki

„Medycyna behawioralna psów i kotów” – redakcja Debra Horowitz, Daniel Mills, wyd. Galaktyka, 2016, ilość stron 368
Pokaźna wielkościowo i cenowo pozycja.

 
W książce omówiono szereg zagadnień – zarówno teoretycznych, na przykład fizjologię strachu czy rodzaje agresji, jak i praktycznych związanych z obserwacją pacjenta, rozpoznawaniem choroby, leczeniem, rokowaniem czy oceną ryzyka. Całość uzupełniają liczne zdjęcia, kolorowe ryciny, schematy oraz protokoły postępowania, dzięki którym łatwiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Na dołączonej do książki płycie zamieszczono praktyczne materiały informacyjne dla właścicieli psów i kotów oraz formularze ułatwiające zebranie wywiadu behawioralnego. „

„Zapomniany język psów. Jak zrozumieć najlepszego przyjaciela człowieka”, Fennell Jan, wyd. Galaktyka, 2007, ilość stron 224

Jest to książka, którą przeczytałam kilka lat temu. Pamiętam, że mnie oczarowała i pochłonęłam ją w jeden dzień. To światowy bestseller. Kierując się przede wszystkim zrozumieniem języka, jakim posługują się wilki i psy w stadzie, autorka opracowała własną metodę rozwiązywania problemów pojawiających się często między psem i jego opiekunami. Jej metoda w zasadzie sprowadza się do podstawowych, ale niestety zapomnianych prawd – przywróćmy psom poczucie przynależności do stada, pokażmy im, gdzie w hierarchii stada jest ich miejsce.

„Słuchając psa” Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków, wyd. Buchmann, 2019, ilość stron 208

„Dobry opiekun dba o psa w zakresie jego podstawowych potrzeb, ale także emocji. Pies bowiem rzadko przysparza kłopotów, gdy czuje się bezpieczny i szczęśliwy. Jeśli opiekun ma świadomość, z czego wynikają różne psie zachowania, i potraf i odczytywać wysyłane przez niego sygnały, nawiązuje się głębsza więź. Chcemy pokazać, jak łączyć naukę, trening i jednocześnie zwracać uwagę na emocje i nastroje psa. Dzięki dobrej relacji staje się on mniej podatny na różne bodźce zewnętrzne, rzadziej ma problemy z lękliwością, nadpobudliwością czy agresją.”

Szczenię doskonałe” Bailey Gwen, wyd. Galaktyka, 1995, ilość stron 208

„Jest książką dla tych, którzy już mają, lub dopiero zamierzają nabyć szczenię, i chcą je wychować na szczęśliwego i zawsze dobrze zachowującego się psa. Opierając się na najnowszych badaniach, autorka dowodzi, że o wiele skuteczniejsze jest zapobieganie problemom niż walka z nimi.  Zastosuj się do porad Gwen Bailey, a skończą się twoje problemy z pogryzionymi butami, ciągnięciem za smycz czy agresywnym zachowaniem twojego psa.”

Jeżeli pomógł ci ten post, daj znać w komentarzu. Jeżeli jesteś właścicielem szczeniaka, ten wpis na blogu klik, o złotej dwunastce Margaret Hughes, może cię zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Post

SzamponoterapiaSzamponoterapia

Jak prawidłowo wykonać kąpiel zwierzęcia przy świądzie skóry: – Przed nałożeniem szamponu na skórę rozcieńczamy go w kubeczku z wodą Zmaczamy skórę i sierść zwierzęcia w przyjemnie letniej wodzie– Wmasowujemy